Yapay Zeka Nedir ? Yapay Zeka Gelecekte İnsanlar İçin Tehlikeli Olabilirmi?

Yapay Zeka Nedir?

Yapay Zeka Wikipedia’ya daki bilgilere göre:
Bilgisayar dilinde veya makine zekası olarak adlandırılmaktadır
yapay zeka (AI) gerçek hayatta insanlar ve hayvanlar tarafından sergilenen doğal zekanın tam tersi olarak matematiksel işlemler ile makineler tarafından gösterilen zekadır.

Bana göre anlaşılması biraz karmaşık olsada, hiç kuşku duymayın, size yapay zeka’nın ne anlama geldiğini açıklamaya çalışacağız ?
Çevremizdeki insanlar yapay zekadan söz ettiği zaman aslında aklımıza ilk gelenler arasında google asistan, apple siri veya amazonun Alexası nı söyleyebiliriz.
Sizin için bunlar bir yapay zeka ‘yı temsil etmesede gerçekte bir yapay zeka ama aynı zamanda asıl görevleri sesli asistan, yani sizin sesli söylediğiniz komutlara göre harket etmektedirler, komutlarımızı takip eden bir robot gibi bir şey diyebiliriz.
Yapay Zeka görünürde basit görünsede hiç kolay bir durum değil bilgisayar yazılımcıları Yapay zeka(AI)  için özel kodlamalar ile robotlar veya bilgisayarlar için binlerce satır kod yazarlar, böylece daha karmaşık işleri kendi bilgisi veya öğrenme  sırasında kaydettikleri bir dizi veriyle bizim için zor görünen herşeyi yapabilirler. Yazılımcılar kodlama sonrasında veritabanında olmayan veriler için, machine learning yani makine öğrenmesi adını verdiğimiz kendi kendine öğrenme metodunu kullanırlar.
Yapay zeka kavramı bu şekilde kafanızda biraz daha netleşmiştir diye umuyorum.

 

Yapay zeka Gelecekte insanlar için Tehlikeli mi?

Google üzerinde yapay zeka ile ilgili detaylı bir arama yapmak istediğimiz zaman, yapay zekanın insanlığa zarar vereceğini söyleyen binlerce arama sonucu ile karşılaşbiliyoruz. Google aramasının yanı sıra Yapay Zeka Tehlikeli mi? Herkesin Bilmesi Gereken 6  Yapay zeka Riskleri adlı bir makale sizleri karşılayacaktır. Makale hakkında detaylı bilgiye BURADAN ulaşabilirsiniz.
Bilim adamları olan Bill Gates ve Stephen Hawking bile insanlık için yapay zekanın insanlar için en büyük tehtid olacağı kanısına varılmıştır.
Stephen Hawking hayatını kaybetmeden önce son günlerini yaşıyorken BBC haber kanalına yaptığı bir röportajda şunları dile getiriyor ” Yapay zeka’nın insanlığı yok edebileceği konusunda bilgileri ”  açıkça söyledi.
Yapay zeka ile ilgili Aşağıdaki videoda, Stephen Hawking’e ait röportajı izleyebilirsiniz:

Yapay zeka konusunda en korkunç olanlarından biriside Sophia’dır, Suudi Arabistan uyruklu olan yüksek akıllı yapay zeka robotu olan Sophia da bir ropörtajında insanları yok etmek istediğini söyledi. sophia ya ait olan röportajın türkçe altyazılı  videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz

 

Sophia’nın bu röportaj sebebini araştıracak olursanız eğer, teknolojinin zirvede olacağını ve yapay zekalarının bizden daha fazla olduğu gibi.
Yapay zekalar aslında dünyamız hakkında düşünüyor. Ama sizlerle paylaştığım bu bilgileri gözden geçirirsek, cevabım hayır. Sebebi ise yapay zeka robotları ya da makineler bizden komut olarak ne öğrenecek olursa olsun, yani bir insandan nefret edecek duyguları onlara programlarsak eğer, o zaman biz onlardan sorumlu olmayacağız çünkü onları aslında bilgi konusunda yeni şeyler öğrenmek için programlıyoruz ve onlarda bu görevi mükemmel bir şekilde yapacaklar .
Yapay zekalar bir terörist ya da kendi kârı için başkalarını incitmek isterlerse, işte o zaman insanlık için tehlikeli olacağından bizler bu konuda sorumlu olacağız ve bunun için Yapay Zeka‘yı suçlayamayız.

Umarım sizler içni hazırladığımzı bu yazımız hoşuna gitmiştir. Okuduğunuz için teşekkürler.

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir