Sosyal Medya Uzmanlığı Nedir ? Nasıl Sosyal Medya Uzmanı Olunur ?

İnstagram, twitter, facebook ve benzeri hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan online platformların hayatımızın her alanına hakim olması ile birlikte yepyeni taze bir iş dalı olarak karşımıza Sosyal Medya Uzmanı ( Sosyal Medya Uzmanlığı) adı altında bir meslek ortaya çıktı. Son zamanlarda çevremizde ve internet sitelerinde forum sitelerinde Sosyal Medya Uzmanlığı ya da Sosyal Medya Uzmanı en çok duymaya başladığımız meslek dallarından biri oldu. Geçmişe şöyle dönüp bir baktığımızda Sosyal Medya Uzmanlığı 7 – 8 yıllık bir geçmişe sahip olan bu meslek özellikle işsiz ve yeni bir iş arayışında olan gençler tarafından büyük ilgi ve kazanç kapısı olarak görülmeye başladı. Sosyal Medya uzmanlığı hakkında hiçir deneyimi olmayan bu genç nesil için Ajanslar ve Diğer firmalar tarafından Sosyal medya uzmanlığı eğitim kursları açıldı ve bu konuda insanlara bu meslek ile ilgili eğitimler verilmeye başlandı.

Sosyal Medya Uzmanı Kime Denir? Kimdir Bu Sosyal Medya Uzmanları ?

Halk arasında web sitesi, veyahut kişisel blogları, veya sosyal medya hesapları en çok takip edilen kişiler Sosyal Medya uzmanı olarak kendini tanıtsada ;
Facebook, Twitter gibi sosyal medya araçlarını etkili bir şekilde kullanarak kendine has bir kitle yaratabilen özgün fikirlere açık olan yenilikçi olan, kişiler 2014-2017 yılları arsında sosyal medyanın uzmanı olarak kabul ediliyordu en azından onlar kendileri için böyle düşünebiliyordu. Sosyal medya uzmanı olarak bilinen kişilerin kitleleri istediği gibi yönetebildiği apaçık bir gerçek koyun sürüsü gibi insanları nereye yönlendirmek isteseler bunu gerçekleştirebiliyorlar, topluluk olarak hareket etmelerini sağlamaları, ve takipçileri ile fanları ile iletişim kurması bunu kendi lehine kullanmak isteyen markaların ilgisini çekmeyi başardı. Bunu farkeden sözde dijital ajanslar sponsorlu reklam yerine bu kişilerin edindikleri takipçi kitlesini ve yaratabileceği etki çevresini kendileri ve çalıştıkları markalar için de yapabileceklerini düşünmeye başladılar.
Sosyal Medya Ajansları öncelikli olarak reklam ağı olarak sosyal medya araçlarında reklam ve tanıtım kampanyaları yapmayı öğrendiler daha sonrasın da bunlara dikkat çekmeyi öğrendiler. Bu süreç bir süre devam ettikten sonra yeterince potansiyele sahip olmadıklarını farkedip nitelikli personel ihtiyacının ortaya çıkması ile Sosyal Medya Uzmanı yetiştirilmeye başlandı. Markaların online yüzleri sosyal medya kitlesi en çok olan kişiler üzerinden oluşturulması için ajanslar üzerinden olağan dışı efor sarfedildi.
Sosyal Medya Uzmanı tanımı; markaların tanıtım ve reklam, kampanya, içerik, topluluk yönetimi, kriz yönetimi gibi tüm iletişim süreçlerini yöneten kişiye denmektedir.
Fakat sosyal medya uzmanlığı konusunda hiçbir fikri olmayan kişiler ; twitter, facebook, instagram gibi sosyal medya hesaplarında Biyografi veyahut Açıklama kısmında kendilerini ” Sosyal Medya Uzmanı ” Olarak tanıtmaya başladılar.
Hal böyle olunca, her yer bilgisiz sosyal medya uzmanı ile doldu taştı, 50.000 takipçi kitlesine ulaşan kişiler artık Sosyal Medya uzmanı olarak kendisini çevresine tanıtmaktadır, ve hesabı üzerinden reklam alabilmek için insanları apaçık kandırmaktadırlar.

 

Sosyal Medya Uzmanı Görevleri Nelerdir ? – Sosyal Medya Uzmanın İş Kolu Nedir ?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi kendisini Sosyal Medya Uzmanı olarak gören kişilerin bilinenin aksine yapmakla yükümlü olduğu görevleri ;

 1. Çalıştığı veya çalışacağı firmanın sosyal ağ hesaplarını oluşturup ve faliyette olan sosyal medya hesapları için gerekli revizyonu sağlamakla yükümlü.
 2. Sosyal medya uzmanlığı yapan bir kişi tüm sosyal medya ağlarını tek tek takip eder
 3. Sosyal Medya Uzmanı meraklı bir araştırmacı olmak zorundadır
 4. Genel olarak Sosyal Medya Uzmanı yeterince arama motorları için gerekli Seo bilgisine sahip olmalıdır.
 5. Müşteri ilişkilerini sağlıklı bir şekilde yönetebilmeli ve yürütmelidir
 6. Firma adına sosyal medya uzmanı hızlı kararları kolayca alabilmelidir
 7. Reklamını yapması gerektiği içerikler ile ilgili özel kampanya kurguları geliştirmelidir.
 8. Sosyal medya uzmanı; çalıştığı firma veya kişileri bilgilendirir ve buna uygun stratejileri belirler.
 9. Firmanın sahip olduğu web sitelerini arama motorları dizinlere eklemelidir.
 10. Paravan bloglar açarak firmaların tanıtımını yapmalıdır, ve bu konuda seo için alt yapı hazırlamalıdır.
 11. Çalışacağı firma için şirket web sitelerini SEO’ya uygun hale getirmelidir.
 12. Çalışma yapılan konular da rakip firma analizi yapar ve sonuca göre stratejik adımlar belirlemekle yükümlüdür.
 13. Twitter üzerinden dünya trendlerini takip eder ve sorumlu olduğu konular ile alakalı reklamlar oluşturmalıdır.
 14. Firma yerine Sosyal medya ağlarındaki takipçi sayısını arttırabilecek çözümler üretmelidir, takipçi yükseltmek için uygun olan iletişim stratejilerini belirlemelidir.
 15. Mesleğindeki gelişmeleri forum siteleri aracılığı ile takip etmeli ve kendini bu konuda geliştirmelidir.
 16. Sosyal Medya üzerinde firma hakkında oluşturulan uygun olmayan içerik, algı yaratabilecek durum ve izlenimleri belirler ve gerektiğinde müdahale edebilmelidir.
 17. Firma yönetimindeki bloglara içerik hazırlayabilmeli, makale yazma gibi konulara hakim olmalıdır.

 

Peki Sosyal Medya Uzmanı Olmak İçin Ne Yapmalıyım ?

Sosyal Medya Uzmanı olabilmek için üniversitelerde normal şartlarda Sosyal medya uzmanlığı diye bir bölüm yok.
Aksine üniversitelerde olan bazı bölümler : İşletme, pazarlama, halkla ilişkiler, halkla ilişkiler ve tanıtım, halkla ilişkiler ve reklamcılık gibi bölümler mevcuttur.

Bu bölümlerden mezun olanlar Reklam Ajansların da sosyal medya uzmanı olarak çalışabilmek için öncelikle, kurslarda ve üniversitelerde Sosyal Medya uzmanlığı sertifika programları ‘nı tamamlayıp bu konuda eğitim onayını almaları gerekmektedir. Sosyal Medya uzmanlığı sertifika programları alanında sertifika ya sahip olduktan sonra Ajans ve Medya kuruluşlarında sosyal medya uzmanı adı altında iş hayatına başlayabilirsiniz.

Özellikle twitter ve instagram alanında bir çok profili incelediğimizde herkes kendini sosyal medya olarak tanıtsa dahi, sosyal medya uzmanlığının ne kadar zor süreçten geçtiğini görebilmektesiniz.
Size kendisini sosyal medya uzmanı olarak tanıtan kişilere kulak asmayın ve itibar etmeyiniz, dolandırılmamanız açısından sizlere nacizane tavsiyemizdir. Başarılı bir sosyal medya uzmanı olmak için 17 madde’den oluşan Sosyal Medya uzmanı iş kolu nedir kısmındaki yazdıklarımızı dikkatli bir şekilde okumalısınız.

Hakkında admin

Bir yorum

 1. Geribildirim: Google

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir