Dış mekan fotoğraf çekiminde nelere dikkat edilmeli? | Dış mekan fotoğrafçılığında altın değerinde bilgiler

DIŞ MEKAN FOTOĞRAF ÇEKİMİ

Harika bir fotoğraf ortaya çıkarmak için biraz uğraşmak ve çabalamak gerekmektedir. Fotoğrafın konusunun belirlenmesi, mekanının belirlenmesi gibi şeyler iyi bir fotoğraf çekiminde yapılması gereken şeylerin başında gelmektedir. Bu fotoğrafı bir de dış mekanda çekecekseniz işiniz biraz daha zorlaşıyor ama kesinlikle üzülmeyin ve umudunuzu kaybetmeyin. Bu yazıda sizlere dış mekanda en iyi şekilde nasıl fotoğraf çekebilirsiniz ondan bahsettik, eğer sizlerde işin inceliklerini öğrenmek ve iyi fotoğraflar çekmek istiyorsanız, yazıyı sonuna kadar okumanızı kesinlikle tavsiye ederiz.

Dış Mekan Çekiminde Mekanın Belirlenmesi

İlk olarak konsepte uygun olan mekanın belirlenmesi gerekmektedir. Örneğin doğayla alakalı bir fotoğraf çekecekseniz şehirden uzak olan ormanlar gayet güzel bir mekan seçimi olabilir. Yine parklarda doğa fotoğrafları çekmek için uygun ortamlardan birisi olabilir. Konseptinize uygun olan fotoğrafı belirledikten sonra sıra havanın durumunu kontrol etmeye geliyor. Eğer yağmurlu havada çekmeniz gereken fotoğraflar varsa biraz şansınızın yaver gitmesi gerekebilir, güneşli havada çekilmesi gereken bir fotoğrafsa işin durumuna bağlı olarak yaz ayları veya ilkbahar ayları fotoğraf çekmek için uygun hava durmuna sahip olabilir.

 

Kullanılacak Aletlerin Hazırlanması

Bu oldukça önemli bir konudur. Günümüzde binlerce farklı türde fotoğraf makinesi ve lensi bulunmaktadır. Fotoğraf konseptine uygun olan makine belirlendikten sonra sıra fotoğrafı en iyi şekilde yansıtacak olan lens seçimine gelmektedir. Lens seçimide tamamlandıktan sonra harika fotoğrafa giden bir yol daha aşılmış olacaktır.

Işık durumu

Dış mekanda belkide en önemli durum ışıktır. Işığın geliş açısına göre fotoğrafın ayarlanması, ışığın ortamı aydınlatma durumuna göre ek ışık verilmesi gibi durumlar yaşanabilmektedir. Işıktan en iyi şekilde yararlanmak için hesaplamaların çok iyi şekilde yapılması ve fotoğrafın ona göre çekilmesi gerekmektedir.

Model Kullanımı

Eğer çekeceğiniz fotoğraflarda model kullanacaksanız çok daha dikkatli olmanız gerekmektedir. Öncelikle fotoğrafa uygun bir model seçmeniz gerekmektedir. Örneğin saçları, gözleri ve benzeri özellikleriyle ortamdan farklı durmayacak bir model seçmeniz gerekmektedir. Örneğin deniz manzaralı bir fotoğraf çekiyorsanız eğer gözleri mavi olan bir model fotoğrafla arka planın uyumu açısından daha iyi sonuçlar doğuracaktır. Yine model kullanılarak çekilecek fotoğraflarda dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta kıyafet seçimidir. Eğer ortamdan bağımsız kıyafet seçimleri yapılırsa fotoğrafta hiç hoş durmayacaktır. Bunun için profesyonel insanlarla çalışılması gerekebilir. Bir de modele yapılan makyaj da oldukça büyük önem taşımaktadır. Bu makyajında yine profesyonel insanlar tarafından yapılması gerekmektedir.
Dış mekan fotoğraf çekimi oldukça zahmetli bir iş olmasına rağmen işini severek yapan fotoğrafçılar için oldukça eğlenceli hale gelmektedir. Ancak fotoğrafçılığı sadece para kazanmak uğruna estetik duygudan yoksun bir şekilde yapan insanlar için tamamen çile haline gelmektedir. Yapılan işin sonunda da harika fotoğraflar ortaya çıkmakta ve bu fotoğraflarda dergilerde ve benzeri ortamlarda görücüye çıkmaktadır.

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir