Batman bilgisayar tamircisi | Batman Bilgisayar Tamiri Nasıl Yapılır ?

Bilgisayar Tamiri Nasıl Yapılır?

Bu makalemizde sizlere Bilgisayar tamiri nasıl yapılır meselesinden bahsetmeden önce,
Batman bilgisayar tamircisi olarak hizmet veren firmalarda en başarılı gördüğümüz Tamircim Bilgisayar batman firmasını tebrik ederiz.
Tamircim Bilgisayar Batman Adresi : Bahçelievler, Ahmet Arif Blv. No:61, 72070 Batman Merkez/BatmanAdres:Çalışma saatleri:
Açık ⋅ Kapanış saati: 20:00
Telefon: 0532 247 72 70
Ahmet Bey’e çok teşekkürlerimi sunuyorum, asus n550 jk marka bilgisayarımı dakikalar içerisinde temizleyip tarafıma teslim etti, asus n550 jk marka laptop’umda ısınma probleminden eser kalmadı.

 

FİRMANIN FAALİYET GÖSTERDİĞİ ALANLAR:Batmanda bilgisayar tamiri,Diyarbakırda bilgisayar tamiri,Şırnakta bilgisayar tamiri,Hakkaride bilgisayar tamiri,Muşta bilgisayar tamiri,Vanda bilgisayar tamiri,Licede bilgisayar tamiri,Kulpta bilgisayar tamiri,Kozlukta bilgisayar tamiri,Kurtalanda bilgisayar tamiri,Sasonda bilgisayar tamiri,Silvanda bilgisayar tamiri,Siirtte bilgisayar tamiri,Beşiride bilgisayar tamiri,Hasankeyfte bilgisayar tamiri,Malatyada bilgisayar tamiri,Bitliste bilgisayar tamiri,Mardinde bilgisayar tamiri,Batmanda bilgisayar onarımı,Diyarbakırda bilgisayar onarımı,Şırnakta bilgisayar onarımı,Hakkaride bilgisayar onarımı,Muşta bilgisayar onarımı,Vanda bilgisayar onarımı,Licede bilgisayar onarımı,Kulpta bilgisayar onarımı,Kozlukta bilgisayar onarımı,Kurtalanda bilgisayar onarımı,Sasonda bilgisayar onarımı,Silvanda bilgisayar onarımı,Siirtte bilgisayar onarımı,Beşiride bilgisayar onarımı,Hasankeyfte bilgisayar onarımı,Malatyada bilgisayar onarımı,Bitliste bilgisayar onarımı,Mardinde bilgisayar onarımı,Batmanda bilgisayar teknik servisi,Diyarbakırda bilgisayar teknik servisi,Şırnakta bilgisayar teknik servisi,Hakkaride bilgisayar teknik servisi,Muşta bilgisayar teknik servisi,Vanda bilgisayar teknik servisi,Licede bilgisayar teknik servisi,Kulpta bilgisayar teknik servisi,Kozlukta bilgisayar teknik servisi,Kurtalanda bilgisayar teknik servisi,Sasonda bilgisayar teknik servisi,Silvanda bilgisayar teknik servisi,Siirtte bilgisayar teknik servisi,Beşiride bilgisayar teknik servisi,Hasankeyfte bilgisayar teknik servisi,Malatyada bilgisayar teknik servisi,Bitliste bilgisayar teknik servisi,Mardinde bilgisayar teknik servisi,Batmanda bakım ve onarım,Diyarbakırda bakım ve onarım,Şırnakta bakım ve onarım,Hakkaride bakım ve onarım,Muşta bakım ve onarım,Vanda bakım ve onarım,Licede bakım ve onarım,Kulpta bakım ve onarım,Kozlukta bakım ve onarım,Kurtalanda bakım ve onarım,Sasonda bakım ve onarım,Silvanda bakım ve onarım,Siirtte bakım ve onarım,Beşiride bakım ve onarım,Hasankeyfte bakım ve onarım,Malatyada bakım ve onarım,Bitliste bakım ve onarım,Mardinde bakım ve onarım,Firma Batmanda laptop servisini güvenilir -garantili bir şekilde yapmaktadır. Usta deneyimli personellerle hizmet veren bu firma Ahmet ERMİN öncülüğünde ,Batmanda laptop tamirciliğini en iyi bir şekilde yapmaktadır. Batman laptop tamiri hızlı servisiyle adından sıkça bahsettirebilmeyi başarabilmiştir.

 

Bilgisayar tamirinden önce sizlere bilgisayarın öneminden bahsetmek istiyorum. 21. yüzyılın 2017 sinde bilgisayar ve bilgisayar teknolojileri artık hayatımızın her alanında yer almaya başladı. Dolayısıyla bilgisayarsız bir günümüz geçmiyorken ve bilgisayarsız hiçbir şey düşünemiyor ken bilgisayar tamiri nin nasıl yapılacağı ile alakalı daha az çok maluatımız olması gerekmektedir. Öncelikle Bilgisayar neden bozulur bilgisayarı bozulmasına neden olan faktörler nelerdir ve bilgisayar hangi şartlarda sorun çıkartır, bilgisayarın sorun çıkarmasını neden olan faktörler nelerdir, bilgisayar kaç derece soğukluk da çalışır, kaç derece sıcaklığa dayanabilir, ev bilgisayarı olsa nasıl olur, Yoksa iş yeri bilgisayarları mı yani Bir Başka isimle workstation dediğiniz ürünler daha mı sağlamdır. Yani bunların hepsi aslında birer sorundur. Fakat bu sorunların tek tek çözümleri mevcuttur.

Bugünkü makalemizde esgec.com olarak Bizler sizlere bilgisayar tamiri nasıl yapılır konusunu anlatacağız. Evet Öncelikle bilgisayarımız olması gerekiyor ki bozulsun. Düşünelim ki bir bilgisayarımız var ve bu bilgisayarımız sorun çıkartıyor.

Neden sorun çıkarabilir mesela elektrik kesilebilir, elektrik kesilmesi neticesinde bilgisayarımız bozulmuş olabilir. Peki bu durumda ne yapmak gerekir düşünün Elektriklerimiz geldi bilgisayarımızın elektrik kablosunu prize taktık ve açma kapama düğmesine bastık. Bu saatten sonra bilgisayarımızın elektriğinin gelmesini ve ekranına görüntü gelmesini bekliyoruz gerekiyor. Eğer şu şartlar altında elektrik gelmiyor ve görüntü gelmiyor ise o zaman bilgisayarımızın güç kaynağında bir sorun olduğu anlaşılmaktadır. Bunun diğer bir ismi ise power supply dir.

Evet peki bilgisayarımızın güç kaynağı bozulduğu zaman ne yapmamız gerekir Öncelikle kaliteli ve bilgisayar kaliteli kaliteli bir güç kaynağı ile mümkündür güç kaynağı ne işe yaradığını anlatmak gerekirse. Bir bilgisayarda pc tamiri denilince ilk akla gelen güç kaynağıdır. Bunuda unutmamak gerekir ki elektrik gelmiyorsa kesinlikle bakılması gereken ilk yer olarak göze çarpması gerekir. Bilgisayar Güç Trafosu ve Kaynağı 220 volt elektriği bilgisayarımızı aktaran ve onları 5 volt 12 volt 24 volt olarak ayrıştıran ve gerekli olan parçaları bu voltajları ulaştıran ana güç ünitesidir.

Şimdi elektriğimiz geldi kabloyu prize taktık ve Sonra Bilgisayarımın güç düğmesine bastığık fakat bilgisayarımıza elektrik geldi ama görüntü gelmedi. İşte bu durumda ne yapmamız gerekiyor. Bu durumda yapmamız gereken şey bilgisayarımızın içerisindeki parçaları tek tek söküp yerine takmaktan geçer. Fakat bu konuda da bilgili değilseniz ve daha önce bir tecrübeniz yoksa sizin yapmanızı tavsiye etmem  Çünkü sizin açınızdan tabiri caizse astarı yüzünü geçebilir. Yani daha büyük maliyetler ortaya çıkarabilirsiniz. Bence yapmanız gereken tek şeyi bir bilgisayarcı arayarak güvenilir bir bilgisayar teknik servis firmasına bu işi yaptırmalıdır. Güvenilir Bilgisayar Tamircisi arıyorsanız eğer Batman bilgisayar tamircisi olarak hizmet veren firmalarda en başarılı gördüğümüz Tamircim Bilgisayar batman firmasını tercih edebilirsiniz.

Donanım Problemlerini Onarmak
Birçok donanım sorununun hemen tamir edilemeyeceğini bil. Eğer bilgisayarın hiç açılmıyorsa, bilgisayarını kendin tamir etmeye çalışmak yerine bir tamir hizmetine götürürsen şansın daha yaver gidecektir.[1]

  • Şansına, donanım problemlerinin çoğu zayıf bağlantılar veya bileşen arızalarından kaynaklanır; sabit diskine genelde bir şey olmaz, yani dosyalarının güvende olması gerekir.

 

Bilgisayarının sabit diskini yedekle. Önemli onarımlar yapmadan önce dosyalarını yedeklemek isteyebilirsin. Bunu, bilgisayarının sabit diskini çıkarıp başka bir bilgisayara IDE-USB dönüştürücü (veya daha eski sabit diskler için SATA-USB dönüştürücü) ile bağlayarak ve sabit diski yedeklemek için diğer bilgisayarı kullanarak yapabilirsin.

 

Güç kablosunu kontrol et. Basit görünebilir; ama güç kablosunun takılı olup olmadığını ve prizin çalışıp çalışmadığını tekrar kontrol et.

  • Sorunun sebebinin aşırı gerilim koruyucundan veya güç kablosundan kaynaklanıp kaynaklanmadığına anlamak için bilgisayarı direkt olarak duvardaki prize bağla.
  • Dizüstü bilgisayar kullanıyorsan güç adaptörünün iyi bağlanmış olduğundan emin ol.

 

Farklı bir monitör dene. Eğer bilgisayarın açılıyorsa ama hiçbir şey göremiyorsan, monitöründe bir sorun olabilir. Monitörünün bağlantısını tekrar kontrol et ve mümkünse başka bir monitör bağlamayı dene.

Bilgisayarın masaüstüyse içini aç. İçerideki bağlantıları kontrol etmek ve güç kaynağını test etmek için kasayı açman gerekir.

  • Dâhili bileşenlere dokunmadan önce kendini bir anti statik bileklikle veya kasanın dışındaki metal kısma dokunarak topraklamayı unutma.
  • Bir dizüstü bilgisayarı donanım sorunları için kontrol edebilirsin; ancak çoğu dizüstü bilgisayar amatör bir tamirci tarafından tamir edilemez. Yapabileceğin en iyi şey genelde dizüstü bilgisayarını bir onarım hizmetine götürmektir.

 

Ama daha önce az çok bu işlerde deneyiminiz var ve eliniz yatkın ise o zaman şunları yapabilirsiniz. Mesela öncelikle ram leri çıkartın fakat bunları tamamiyle elektrikten çıkardıktan sonra yani bilgisayarda herhangi bir elektrik bağlantısı yokken yapın. Dediğimiz gibi Öncelikle elektriksiz bir haldeyken RAM birimlerini yerinden çıkartın ve yerinden çıktıktan sonra tekrar geri yerine takın bu işlem ile birlikte bilgisayarınıza görüntü gelebilir.

Eğer bu denemeniz neticesinde yine de ekrana görüntü gelmiyorsa o zaman bilgisayarınızın ekran kartını yine aynı yöntemle elektriksiz bir haldeyken çıkartın ve ekran kartını çıkartırken arkasındaki tırnaklara dikkat edin yoksa anakart üzerindeki tırnakları kırabilir ve anakartı zarar verebilirsiniz.

Dolayısıyla ekran kartını çıkartıp tekrar yerine taktığın zaman sorun çözülecektir. Eğer yine sorun çözülmezse ekran kartını sökün ve onboard ekran kartı ile tekrar deneyin. Eğer ki bilgisayarımızın anakartı üzerinde bir ekran kartı var ise Peki bilgisayarınızın üzerinde bir ekran kartı yok Kendi elinizdeki ekran kartı ile de görüntü vermedi ne yapmanız gerekiyor. İşte burada size yedek bir ekran kartı lazım başka bir ekran kartıyla sistemin çalışıp çalışmadığını anlayabilirsiniz fakat elinizdeki ekran kartını da başka çalışan bir sistem üzerinde deneyebilirsiniz. Bunu yapmanızı önerebilirim. Evet Çünkü elinizdeki ekran kartı sağlam olabilir.

Netice itibariyle bilgisayarınız bozuldu ve çalışmıyor. Nasıl tamir edilir işte bu birinci adım elektrik geliyor ve görüntü gelmiyorsa bunlardan kaynaklanma ihtimali var. Bir de şöyle bir durum var bilgisayarımızın klavyesi var ve bu klavyesi üzerinde Num Lock tuşu ile Capslock tuşu var. Bu tuşlar ekrana görüntü ulaştığında daha doğrusu sistem açıldığında yanıp söylerler. Yani bu tuşlar ile tuşların yanındaki led arasında doğrudan bir bağlantı yoktur. Demek istediğim sizler capslock veya Numlock tuşuna bastığınız takdirde bilgisayarınızın tuşu işlemciler ram anakartı bir veri gönderir ve Numlock tuşunun etkin hale gelmesini.

İşte bu sorgunun sonrasında ise içerde bir döngü oluşur ve bu döngü neticesinde sistem Eğer çalışıyorsa Numlock ve caps lock tuşu çalışır. İşte o zaman sisteminiz çalışıyor anlamına gelir benim size tavsiyem ekran kartı yerinden sökülmüş ve bilgisayarınızın anakartı üzerinde onboard ekran kartı yoksa bir de bunu deneyin. Eğer ki bu tuşlar yani ledler aktif olduysa çalışıyorsa o zaman sisteminiz çalışıyor ve yüzde 95 ekran kartı arızalıdır anlamına geliyor.

Evet bilgisayar tamiri nasıl yapılır meselesini çok uzun bir mesele. Çünkü arızalar o kadar detaylı veya çeşitli ki bunları tek tek anlatmak çok zor. Fakat yorum kısmında yazarsanız Elimizden geldiği kadar sizlere bu konu hakkında anlık ve güncel bilgi paylaşmaya çalışırız.

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir