Vücut Kitle İndeksi Nasıl Hesaplanır ? İdeal Kilo Nedir ?

İdeal Kilo Nedir ?

Sağlıklı bir hayat sürdürebilmek için boy ile orantılı olan kilo değeridir. Yapılan bilimsel çalışmalar, yalnızca 1 kilogram zayıflamanın bile insan ömrünün 3 ya da 4 aya kadar uzattığını göstermiştir. Fazla kiloların kişilere olan zararı herkes tarafından bilinmekte. Vücutta bulunan fazla kilo ve yağlar insan üzerinde gereksiz bir yük oluşturuyor. Bu yüklerden kurtulmak sizin elinizde. Eğer sizde fazla kilolarınızdan kurtulmak ve daha sağlıklı bir yaşam sürmek istiyorsanız diyetisyene gidebilir, spora başlayabilirsiniz. Kilo vermek sabır isteyen bir iştir. Eğer sabreder ve fazla kilolarınızdan kurtulmak için mücadele ederseniz istediğiniz fiziğe ve kiloya ulaşabilirsiniz. Kilo verirken de dikkat edilmesi gereken belli başlı kurallar var. Bunlardan en önemlisi kilo vermek için sağlıksızca hiçbir şey yenmemesi. Bu durum kilo vermenizi sağlayabilir ancak sizi sağlığınızdan edebilir. Kilo verme hırsıyla sağlıksızca yapılan diyetlerden kaçının.

İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır ?

Kadınlarda İdeal Kilo 45.5 + (2.3) * ((boy – 152.4) / 2.54) formülüyle hesaplanır.

Erkeklerde İdeal Kilo 50 + (2.3) * ((boy – 152.4) / 2.54) formülüyle hesaplanır.

Vücut Kitle İndeksi Nasıl Hesaplanır ?

Hesaplama işlemlerine başlamak için öncelikli olarak kilo ve boyunuzu bilmeniz gerekiyor. Doğru sonuçlar alınabilmesi için boy ölçümlerinde ayakkabı ve benzeri ürünlerin kullanılmaması gerekmektedir. Yine aynı şekilde doğru kilo ölçülebilmesi için kıyafetlerin ağırlığının da göz önünde bulundurulması gerekiyor.

Doğru sonuçları elde edildikten sonra yapılması gerekli olan ilk işlem boyunuzun santimetresinin karesini bulmak olacak. Kilonun, boyun santimetre karesine bölünmesiyle vücut kitle indeksi ortaya belirleniyor.

İdeal kilo endeksi, bir kişinin boyunun kilosuna oranla ideal kilosunda olup olmadığını belirten değişken değeridir. İdeal kilo hesaplanırken meydana gelecek olan değerlerin anlamını bilmeniz için ideal kilo endeksinde tam olarak nerede olduğunuzu ve bunun anlamını bilmeniz gerekir.

Yapılan hesaplamalar sonucunda elde ettiğiniz değerlerin anlamları aşağıda belirtilmiştir;

0-18.4: Boya oranla kilonun yetersiz olduğunu gösterir. Zayıflık durumu birçok hastalık için risk oluşturduğu gibi fiziksel görünüşü de etkileyen çok önemli etkenlerden biridir. Değerinizi arttırmak için daha dengeli beslenmeniz gerektiği gibi beslenme alışkanlıklarınızı iyileştirmeniz gerekmektedir.

18.5-24.9: Bu değerler kabul edilen normal limitinin bir kırmızı çizgisidir. Boya oranla kilo idealdir. Bu durumu korumada kararlı olmak için ise fiziksel etkinliklere önem göstermeli ve formunuza dikkat etmelisiniz.

25.0-29.9: Boya göre kilonuzun fazla olduğunun işaretçisidir. Bir an evvel spor yapmalı ve fiziksel etkinliklerinizi arttırmalısınız. Aksi halde kilo alışınızın artmasıyla birlikte hem sağlık problemleri hem de obezite problemleri yaşanması muhtemeldir.

30.0-34.9: İki kritik değerden biridir. Sonuç 30.0 ile 34.9 arasında ise obezitenin pençesindesiniz demektir. Kilo, boya oranla çokça fazladır ve ileri düzey sağlık rahatsızlıklarıyla rastlaşmanız an meselesidir. Bu değerler arasında yer alan kişilerde damar ve kalp hastalıkları, hipertansiyon ve diyabet rahatsızlıkları çokça görülmektedir. Fiziksel etkinliklerinizi arttırmakla birlikte bir an önce uzman bir hekime danışmanızda büyük önem arz etmektedir.

35.0-44.9: Obezite sınırının ikinci sınıfı kabul edilen değer aralığıdır. Bedeninize oranla kilonuzun normalden fazla olduğunun ve bir an evvel doktor kontrolünde kilo vermeniz gerektiğinin de işaretçisidir. Üçüncü sınıf obeziteye yakalanmamak için düzenli beslenme,spor gibi etkinliklere başvurulması gerekebilir.

45.0 ve üstü: Obezitenin en üst sınıfı olarak kabul edilir. Bu sınıfta yer alan kişilerin hem psikolojileri hem de sağlıkları risk altındadır. Kişilerin bir an evvel kendi ideal kilolarına ulaşabilmesi için doktor veya diyetisyen kontrolünde beslenme programlarına harfiyen uyması gerekmektedir.

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir