Para biriktirme tavsiyeleri | En hızlı para biriktirme yolları

Para kazanmak için sabah erken saatlerde uyanıyoruz, yola çıkıyor ve işe gidiyoruz. Günümüzün büyük bir kısmını para kazanmak için ayırıyoruz. Para kazanmak her ne kadar önemliyse parayı yönetebilmek ve biriktirebilmek bir o kadar önemli. Eğer para biriktirmez, kazandığımızdan çok para harcarsak maddi açıdan çok zor günler yaşayabiliriz. Bu sebeple sizler için hazırladığımız Para Biriktirmek İsteyenlere 5 Tavsiye başlıklı yazımızın tamamını okumanızı tavsiye ediyoruz.

1- Kumbara Alın

Para biriktirmeye başlamadan önce kumbara alın ve çok önemli olmadıkça açmayın. Bu işin sırrı sabırdır. Akşam eve geldiğinizde cebinizde kalan bozuk paraları, gözden çıkardığınız tüm paraları bu kumbaraya atın ve kumbara dolana kadar açmayın. Sabırlı olun. Birkaç ay belki de birkaç yıl sonra kumbarayı açtığınızda sanki bedavaya gelmiş bir para gibi sevindiğinizi göreceksiniz. Bu parayı ister mutfak harcamalarınızda, isterseniz kıyafet, ayakkabı, çanta alarak, isterseniz gezip tozarak harcayabilirsiniz.

2- Hesap Yapın

Elinize kağıt ve kalem alın ve aylık yaptığınız harcamaları yazın. Yazdıktan sonra diğer kenara ise aylık gelirinizi yazın. Aylık gelirinizden aylık harcamanızı çıkardığınızda bu ay ki birikiminizi göreceksiniz. Böylelikle belki de farkına bile varmadığınız gereksiz harcamalarınızı görüp daha dikkatli davranarak ekonominizi iyileştirebilirsiniz. Unutmayın ki plansız yapılan harcamalar cebinize zarar verir. Sadece para konusunda değil her konuda hesap yapın. Bu alışkanlığı kazandıktan sonra hayatınızın kolaylaştığını göreceksiniz.

3- Ek İş Yapın

Para biriktirebilmek için ek iş yapın. Şimdi haklı olarak ek iş yapmaya vaktim yok diyebilirsiniz fakat freelance olarak çalışabilirsiniz. Makale yazmayı mı seviyorsunuz ? O halde boş vakitlerinizde makale yazın ve satın. Ya da grafik tasarıma mı yeteneğiniz var ? O halde logo, banner tasarlayarak ek gelir elde edin. Eğer sevdiğiniz bir ek iş bulursanız boş vakitlerinizde bir hobinizle uğraşıyormuş gibi eğlenerek para kazanabilirsiniz. Aklınıza freelance çalışabileceğiniz bir sektör gelmediyse üzülmeyin. Uygun fiyata 2.el ürünleri alıp satarakta ek gelir elde edebilirsiniz. Örneğin çok acil paraya ihtiyacı olan birisi telefonunu ucuza ilana verdi. Sizde aldınız ve üzerine kâr ekleyip sattınız. Bu sadece basit bir örnek. Bu iş para kazanmanın yanı sıra motivasyonunuzu da iyileştirecektir. Bu tarz 2. el ürün alıp satarken kısa sürede sıcak para kazanma durumu sizi etkilemesin. İlginiz ve bilginiz olmayan ürünleri almayın. Piyasayı iyi takip edin. Piyasasını bilmediğiniz ürünleri almaktan kaçının. Eğer piyasasını bilmediğiniz bir ürünü alırsanız dolandırıldığınızın farkına bile varmayabilirsiniz.

4- Yatırım Yapın

Yastık altında duran para hiçbir zaman değer kazanmaz. Bu sebeple yatırım yapın. Dilerseniz altın alın dilerseniz toprak. Her ne kadar uzun sürede kazanç elde edecek olsanız da hiç kazanamamaktan iyidir öyle değil mi ? Bilginizin olmadığı ve araştırmadığınız şeylere yatırım yapmayın. Para kazanmayı beklerken elinizdeki paradan olursunuz. Düşünün, yakınlarınızla tartışın ve öyle karar verin. Düşünmeden yapacağınız bir yatırım ekonominize zarar verebilir.

5- Bir Ürünü Hemen Almayın

İhtiyaç anında alışveriş yapmanız gerektiğinde bir ürünü hemen almayın. Farklı sitelerde, mağazalarda fiyat araştırması ve pazarlık yapın. Almak istediğiniz ürünü daha ucuza başka bir yerde bulma olasılığınız oldukça yüksektir. Bu sayede aradaki fark cebinizde kalmış olur. Arada kalan bu farkı diğer ihtiyaçlarınızda kullanarak ekonominizi rahatlatabilirsiniz.

Para kazanmanın çok zor olduğu bir dönemde yaşıyoruz. Kazanırken binbir çeşit zorlukla mücadele ediyoruz. Para kazanmak oldukça zor fakat harcaması bir o kadar kolay. Bunun bilincinde olarak alışveriş yapmalı, maddi durumunuzu göz önünde bulundurmalısınız.

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir